Hel - najpiękniejsze miasto położone na Półwyspie Helskim.
Jest najstarszym i największym miastem na mierzei.
Bogata przeszłość tego prastarego miasta (900 letniego) pretenduje do miana stolicy Półwyspu Helskiego.
   To wspaniałe miasto udostępnia do zwiedzania szereg obiektów militarnych. Najciekawszym i wyjątkowym na skalę europejską jest niemiecki obiekt ciężkiej, trzydziałowej baterii Schleswig Holstein o kalibrze 406mm.
   W roku 1920, po odzyskaniu na mocy Traktatu Wersalskiego przez niepodległą Polskę dostępu do morza, zwrócono uwagę na strategiczne położenie Helu. Karierę militarną Hel zaczął robić dopiero kiedy przystąpiono do tworzenia niezależnego, polskiego portu handlowego w Gdyni. Dopiero w 1928 roku, przystąpiono do realizacji tzw. małego programu obrony wybrzeża. Zakończenie inwestycji miało nastąpić w 1931 roku. Jednak tak duży projekt doczekał się tylko częściowej realizacji. Większość utworzonych na Helu stanowisk militarnych weszła do walki we wrześniu 1939 roku w stanie nieukończonym. Podczas okupacji Niemcy rozbudowali potencjał militarny Helu.
   Hel stanowił jeden z najdłużej broniących się obszarów Polski. Garnizon helski walczył z silniejszym i lepiej uzbrojonym wrogiem-wojskiem niemieckim.

   Pod względem zachowanych, bardzo cennych pamiątek militarnych Hel i cały Półwysep Helski jest wyjątkowo bogaty. Uwzględniając to w roku 1999, dzięki Fundacji Ochrony Zabytków Militarnych, w szczególności jej prezesa Jana Tarczyńskiego oraz przy pomocy red. Bogusława Wołoszańskiego, wpisano wybrane zabytki militarne do rejestru zabytków województwa pomorskiego.

Zapraszam do oglądania strony i dzieleniem się uwagami W KSIĘDZE GOŚCI
zobacz księgę gości


Marcin Witschenbach